Küçük Ev Aletlerini Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğru Ürünü Seçmek Yeterli Değil

 

Karıştırıcılar, doğrayıcılar, içecek hazırlama ürünleri, pişiriciler, elektrikli süpürgeler, kişisel bakım ürünleri, ütü… Pek çoğu yeri doldurulamaz olan Küçük Ev Aletleri, günlük iş yükünü hafifletecek kolaylaştırıcı, hızlandırıcı vs. işlevleriyle hayat kalitesi üzerinde hatırı sayılır etkiye sahip.

Satın aldığınız üründen yüksek oranda verim elde etmek için her şeyden önce satın alma kararını belirleyecek araştırma ve değerlendirme sürecinde gereken titizliği göstermek gerekiyor. Doğru seçim için değerlendirmeyi hangi kriterlere göre yapacağınızı belirlemekle işe başlayabilirsiniz. Küçük ev aletleri grubunda farklı alanlarda işlev görev, nitelikleri farklı ürünler bulunduğu için değerlendirme kriterleri de ürün türüne göre çeşitlilik göstermekte.

Kriterleri belirledikten sonra bunları öncelik sırasına dizmekte yarar var. Öncelik sırasını önem derecesi belirleyecektir. Sizin için ürünle ilgili en önemli konu ne? Hangi özellikler olmazsa olmaz? Önem derecesi ürünün türü ve kişisel tercihlerle ilgilidir.

Tüm değerlendirmeleri yapıp doğru ürünü seçtikten sonrası da önemli, zira yanlış bir kullanım ürünü kısa sürede kullanılmaz hale getirebilir.

 

Basit Önlemleri Küçümsemeyin

 

Küçük ihmaller büyük tehlikelere yol açabilir. Bu sebeple basit önlemleri hafife almayın. Kullanım talimatlarını okumak, bu basit önlemlerden biri. Bir ürünün kolayca çalıştırılabiliyor olması kullanım kılavuzunu incelemeyi gereksiz hale getirmez çünkü bu kılavuzlar ürünün nasıl çalıştırılacağının yanı sıra bakım, temizliğin nasıl yapılması gerektiği, arıza durumunda yapılacaklar gibi konularda da bilgi içerir.

Özellikle mutfaklarda kullanılan Küçük Ev Aletleri Seti içindeki parçaların temizliğinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini bildiğinizden emin olun. Karıştırıcı, doğrayıcı gibi ürünlerin parçaları bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun değilse mutlaka elde yıkanmalı, aksi takdirde hem ürün hem de bulaşık makinesi zarar görebilir.

Ürünlerin periyodik temizliği, yüksek performans açısından gereklidir. Elektrikli süpürgelerde değiştirilmeyen ya da boşaltılmayan toz torbaları, cihazın emiş gücünü düşürecektir. Su ısıtıcılarda ürünün, içinde suyla bırakılması, kurulanmaması vs. kireçlenmeye neden olarak cihazın ömrünü kısaltabilir.

Elektrikle çalıştıkları için bu cihazlarda elektrikle ilgili güvenlik hayli önemli bir konu. Herhangi bir arıza durumda cihaz en kısa sürede uzman yetkili servis elemanlarınca onarılmalı. Bu konuda uzmanlığınız yoksa onarımı kendinizin halletmeye çalışması ciddi tehlikeler yaratabilir