Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Çamaşır Makineniz Ne Oranda Temiz?

 

İşlevleri "temizlemek” olsa da, çamaşır makineleri de kirlenir. Su sebebiyle zaman içinde oluşan kireç,  deterjan kalıntısı, küf ve özellikle iç kısımlarda üreyen bakteriler, bu kirliliğin başlıca nedenlerinden.

Çamaşır makinesinin temizleme işlevini gereği gibi yerine getirebilmesi için elbette, önce kendisinin temiz olması gerekir. Bunun yanı sıra çamaşır makinesi temizliği, cihazın kullanım ömrü için de önem taşıyor. Yetersiz temizlik, cihaz performansını düşürür, arızalanma riskini yükseltir.

Peki, Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir? Her bölüm ve parça, kendine özgü temizlik yöntemleri gerektiriyor.

 

Deterjan Haznesinin Temizliği

 

Deterjan haznesinde sertleşmiş deterjan kalıntıları ve kireç, sık görülen sorunlardan. Bunlardan kurtulmak için beyaz sirkeden yardım alabilirsiniz.

Bunun için, kaynamış ve beş dakika dinlenmiş 1 litre suya, 1 su bardağı beyaz sirke ilave edin. Deterjan haznesini cihazdan çıkarıp, bu karışımın içinde, kalıntı yumuşayıncaya kadar bekletin. Ardından durulayın ve temiz bir bezle kurulayarak yerine tekrar takın.

 

Tambur ve İç Kısım Temizliği

 

Makinenin bu bölümlerinin temizliğinde sirke gibi asidik özelliğe sahip maddeler kullanmayın. Bu tür maddeler cihazın lastik kısımları üzerinde aşındırıcı etki gösterebilir.

Tambur ve iç kısımların temizliği için, özel olarak geliştirilmiş temizleyici ürünlerden yardım alabilirsiniz. Bunlarda kaliteli seçenekler, deterjan artığını ve bakterileri ve kireci etkili şekilde temizler ve kötü koku oluşumunu önler.

 

Körük Lastiğinin Temizliği

 

Körük lastiğinin uzun süre ıslak kalması, küflenme ve kötü kokuya sebep olacaktır. Bu parçayı temizlemek için sıcak suyla ıslatılmış bir bezle silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Körük lastiğinde dikkat etmeniz gereken en önemli husus, lastiğin kullanım dışında kuru kalması.

 

Dış Kısmın Temizliği

 

Dış bölüm için az miktarda bulaşık deterjanı ve su ile ıslatılmış bir bezle silme yöntemi yeterli gelecektir.

Bu noktada, bezin, yüzeyi çizmeyecek özellikte olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

 

Temizlik Ne Sıklıkta Yapılmalı?

 

Temizliğin ne sıklıkta yapılması gerektiği, Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir sorusu kadar önem taşımakta.

Elle erişilemeyen kısımların ve tamburun temizliğini üç ayda bir yapmanızda fayda var. Deterjan gözünü ise mümkünse her kullanımdan sonra deterjan kalıntısından temizleyin. Körük lastiğini de her kullanımın ardından kurulamaya özen gösterin.

 

Kullanım Kılavuzunu İnceleyin

 

Cihazınıza özel temizlik şartlarını yalnızca kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz. Temizlerken makineye zarar vermemek için kullanım kılavuzunu dikkatlice incelemeyi ihmal etmeyin.